Vybíráme Yerba Maté: Podle země původu

Argentina

Argentinská yerba maté se těší obrovské popularitě, díky čemuž si mezi mnoha známými značkami z této země najde každý to své. Ve své zemi je dokonce tak oblíbená, že mnoho Argentinců ji považuje za národní nápoj. Není nic divného, že si maté můžete dopřát na benzínce či v kavárnách a restauracích. Zpracování je převážně pomocí kouře a uležením, ale dýmové aroma jde v argentinských zpracováních cítit minimálně. Nevymazatelná je typická jemná hořkost, suš je většinou řezána na hrubší kousky. Argentina je největší a nejznámější producent yerba maté. 

 

Brazílie

Největší a nejlidnatější stát Jižní Ameriky má hned několik věcí, které prostě všichni milují - sambu, karnevaly, fotbal a … yerba maté! Setkáme se zde však především s názvem v portugalštině - Erva Maté. Je druhým největším producentem cesmíny paraguayské na světě, ročně se zde vyprodukuje přes 400 tisíc tun suši především v jižních částech země. Prales obklopující obrovské plantáže cesmíny a subtropické podmínky dávají násypu velice přírodní nádech a typicky zelenou barvu, občas až jasně zelenou. To je způsobeno ne úplným dozráním lístků před sklizní. Tato yerba není nijak dále zpracovávána - ani uzena, ani vypalována. Brazilská Erva je známá téměř úplným vymazaním hořkosti a kyselosti z chuti. V našem obchodě naleznete z Brazílie široké portfólium produktů Mate Green, které brazilské lístky používá. Ve směsích jsou kombinovány jak s mnoha ovoci, tak i bylinkami a spektrum příchutí i účinků je tak velice široké. 

 

Paraguay

Yerba Maté z Paraguaye je typická svým silným kouřovým aroma a především silou, kterou dává. Bývá tak silná, že se téměř žádná ze směsí připravovaných v Paraguayi nemusí dělat ve verzi „sin humo”, tedy bez malých větviček, ale vždy je najdete mezi lístky. Díky paraguayskému suchu jsou směsi více prachové, lístky jsou jemnější. Chuť bývá výraznější, proto se paraguayské maté doporučuje zkušenějším yerbistům. Pro Paraguayce je nejběžnější typ přípravy takzvané „terere”, neboli příprava za studena - zalití studenou vodou.