Yerba Maté, nový přítel fotbalistů

Yerba maté se čím dál tím více v posledních letech objevuje ve fotbalových kabinách jako společník fotbalistů. Velkou zásluhu na tom mají známí ambasadoři, jako je třeba Lionel Messi či Antoine Griezmann. 

 

Cesta do Evropy
Začíná to být móda - vidíte fotbalisty vystupovat z autobusu přičemž drží v rukou termosky či kalbasy s yerbou. Ve Francii si oblibu našlo díky národní hvězdě - Antoinemu Griezmannovi. Ten několikrát převyprávěl příběh jak se k maté dostal - „Mí fitness trenéři Carlos Bueno a Pablo Balbi mi ukázali yerbu. Začal jsem to pít před každým zápasem, tréninkem i když jsem v životě nebyl v Jižní Americe. Žena mého kouče mi v Montevideu koupila první sadu kalabasy a bombilly a kdykoliv se mí jihoameričtí spoluhráči vraceli z domu do některého z klubů, ve kterých jsem hrál, dovezli mi nové směsi.”

Antoine Griezmann (foto: Eurosport)

Argentina - domov fotbalu i yerba maté
Ve své zemi původu, Argentině, se těší yerba maté obrovské oblibě. Guarani, jeden z původních kmenů, nápoj začal užívat a dnes nepotkáte argentince, který by yerbu nevyzkoušel. Jednou z největších celebrit spojenou s yerba maté není tak nikdo jiný než jeden z nejlepších fotbalistů planety Lionel Messi. Na jeho fotky s tradiční kalabasou můžete narazit téměř všude - když přichází na trénink, nebo když nepochopitelně v brzkých ranních hodinách postuje selfie se spícím Aguerem. Ten je mimochodem také velkým fanouškem yerba maté. 

Další jména na seznamu
To není ale vše - podobně jako Griezmann či Messi, fanoušky yerby najdeme napříč všemi velkokluby. Opravdu silná základna se svého času vytvořila v PSG, kde v rozhovoru pro Le Parisien  před dvěma lety potvrdili Angel Di Maria, Edinson Cavani, Presnel Kimpembe a Alphose Areola, že svůj dům bez připravené yerba maté nikdy neodpustí. Náklonnost k nápoji přiznal i Paul Pogba, kterému yerbu představili spoluhráči Sergio Romero a Marco Rojo během hraní v Manchesteru United. Kdo sledoval dokument o Juventusu na Netflixu mohl zaregistrovat, že i Gonzalo Higuaín a Luis Suaréz se málokdy na záběru ukáží bez maté. Seznam fotbalistů je podobně dlouhý jako seznam pozitivních účinků yerba maté pro naše tělo. A jakou že to tito fotbalisté pijí yerbu? Převážně se jedná o známé značky, Leo Messi se nejčastěji ukazuje s Taragui, pro argentinské hráče je ale jinak velice oblíbená CBSé